Zehirli Guatr Nedir?

Zehirli Guatr Bilimsel adı Graves hastalığıdır. Aynı zamanda hipertiroid hastalığı/hipertirodizm de denmektedir. Zehirli Guatr hastalığının sebebi, tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sistemimiz tarafından üretilen antikorların, tiroit bezine saldırması sonucu T3 ve T4 hormonun aşırı üretilmesinden kaynaklandığı belirtilmektedir. Yaygın olarak rastlanan otoimmün bir hastalıktır.   nodülü veya nodülsüz olabilir. Nodül, tiroit bezinde oluşan kitlelerdir. Guatr dıştan şişer ve bu yüzden rahatlıkla fark edilirken zehirli guatr içte oluşur ve aşırı büyük olmadığı sürece dışa doğru bir belirti bulunmaz. Oluşma sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber genetik yatkınlık önemli bir faktördür. Ayrıca aşırı tuz tüketimi ve sigara kullanımı da zehirli guatr oluşumunda etkilidir. Her yaşta görülme ihtimali vardır fakat kadınlarda ve 40 yaşın altındaki bireylerde görülme sıklığı, daha yüksektir.

Zehirli Guatr Belirtileri Nelerdir? Teşhis Nasıl Konur?

Zehirli guatr belirtileri, kişiden kişiye değişim gösterir. Bunlar; çarpıntı, ellerde ve vücutta titreme, iştahta problem olmamasına rağmen sürekli kilo kaybı, kaşıntı, saç dökülmesi, boğazda şişkinlik hissi, terleme, hızlıca yorulma, psikolojik gerginlik, stres ve ani sinirlenme, sıcağa karşı hassasiyet nadir de olsa ishal, kusma bulantı gibi durumlardır. Ayrıca uyuyamama ve üşümeme de en çok bilinen belirtilerdir. Nodülsüz , söz konusu ise gözlerde belirgin bir şekilde öne doğru çıkma, büyüme durumu görülür. Klinik muayene, kan testleri, ultrasonografi, tiroit sintigrafi, iyot uptake gibi testler ile teşhis konur. Testler sonucunda, tiroit bezi tarafından üretilen, vücudumuzun metabolizmasını düzenleyen T3(triiyodotironin) ve T4 (tiroksin) hormonlarında artış, TSH hormonunda ise düşüş saptanması muhtemeldir. Diğer yandan, nodül bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir çünkü bazı durumlarda yalancı nodül oluşabilir.

Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi süreci hastanın yaşına, hastalığın mevcut aşamasına göre değişir. Endokrin uzmanı tarafından planlı bir tedavi süreci belirlenir. Başlangıç olarak ilaç tedavisi uygulanır.6 ay ila 1 yıl süresince anti tiroit ilacı, tiroit hormonlarının seviyelerine göre dozu ayarlanarak verilir. Bu süreçte, düzenli olarak kan testleri yapılır. Daha sonra her hangi bir ilerleme görülmezse veya hastalık nüksederse ameliyat/cerrahi müdahale (tiroidektomi),antitiroid, ameliyata alternatif olarak da radyoaktif iyot(RAI) kapsül tedavilerinden biri uygulanır. Tedavi başarılı sonuçlansa bile daha sonraki süreçte tiroit bezinin işlevinde, bozukluklar meydana gelme ihtimali vardır. Eğer tedavi edilmezse, vücutta farklı hastalıkların oluşumuna yol açarak hastanın ölümüne sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir