Yeterli Su Tüketmemek Hangi Hastalıklara Neden Olur

Yeterli Su Tüketmemek karaciğer bağırsaklar, böbrekler gibi birçok organımızın işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Her gün terleme ve idrar yoluyla su kaybetmektedir. Kaybedilen suyun mutlaka geri alınması gerekmektedir. Yaşamsal faaliyetlere ve vücudun kilosuna göre su tüketimi değişse de, genel manada yetişkin bir birey günde mutlaka 2 litre su tüketilmelidir.

Yeterli Su Tüketmemek Hangi Hastalıklara Neden Olur

Yeterli miktarda su tüketilmemesi birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Vücut susuz kaldığında nelerin olduğunu açıklamak gerekirse;

Yorgunluk hissi: su vücudun enerjisini ve dinç kalmasını sağladığından susuz kalan beden bitkin ve halsiz düşebiliyor

Yüksek kan basıncı: Vücudumuzdaki kan hücrelerinin sağlıklı olması tükettiğimiz suyla doğru orantılıdır. Yeterli su tüketilmediğinde kan akışı yavaşlar ve direnç göstermeye başlar buda kan basıncının yükselmesine neden olur.

Astım ve alerji rahatsızlığı: Vücudumuzda yeterli su olmadığında vücut tasarruf etmek için hava kanallarını daraltmaktadır. Beden susuz kaldığını hissettiğinde histamin hormonları harekete geçerek salgılamaya başlıyor. Buda astım gibi rahatsızlıklara neden oluyor.

Cilt problemleri:  Vücutta yeterli su olmadığında ciltte kurulaşma gevşeme ve renk değişimlerine neden olmaktadır.

Yüksek kolesterol: vücudumuz susuz kaldığında kolesterol seviyesinde artış olur ve hücreden çok su kaybını önlemeye çalışır.

Sindirim bozuklukları: yetersiz su mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Gastrit, reflü ve ülsere kadar gidebilmektedir.

Bunların yanı sıra mesane ve böbrek rahatsızlıkları, aşırı kilo gibi birçok sorunu da peşinde getirmektedir.

Suyun Vücut İçin Önemi

Su vücudumuzun sağlıklı hareket edebilmesi için en önemli yakıttır diyebiliriz. Su, bedenimizin tüm organlarının temel taşıdır. Yetersiz su tüketimi psikolojik ve beyin sağlığı açısından da çok önem taşımaktadır. Yeterli suyu alamayan vücutta dengesizlik, unutkanlık, stres gibi birçok sorun ortaya çıkarmaktadır. Su demek hayat demektir.

Susuz kalan bedenimiz halsizleşir gerginleşir ve ciddi rahatsızlıklara neden olur. Bu yüzden su içmek istemesek bile, mutlaka günde en az 4-5 bardak su tüketmeye özen göstermeliyiz. Meyve ya da diğer içecekler susuzluğumuzu dindirse de suyun sağlamış olduğu faydaları sağlayamamakta ve hatta su ihtiyacımıza engel olarak zararlı etkiler ortaya çıkarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir