Prostat Kanseri Nedir? Tanısı Ve Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir? erkeklerde en çok rastlanan hastalık türüdür. Belirtileri erken dönemde göstermediğinden genellikle son evrelerde bu hastalık anlaşılabilmektedir. Erkeklerin bu rahatsızlığı erken dönemlerde yakalayabilmesi için mutlaka belirli aralıklarla prostat  taraması yaptırmaları gerekir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi erken dönemde teşhis edilmesi tedavi sürecini arttırmaktadır.

Prostat  erkek üreme sisteminde yer alan prostat bezi hücrelerinin normalin dışında seyrederek çoğalması sonucunda ortaya çıkan kötü huylu tümör hücrelerine denmektedir. Prostat bezi, mesane kısmının altında bulunan idrar kanalını çevreleyen ceviz büyüklüğündeki organdır.

Prostat kanserinin belirli bir nedeni tam olarak bilinmiyor. Bununla beraber, bu kanser türü için belirli risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar ileri yaş dönemleri, genetik risk faktörleri, yüksek erkeklik hormonu faktörü, yağ ve protein bakımından zengin besinler tüketmek ve düzensiz ve zararlı etkiler ortaya çıkaracak yaşam çeklini benimsemiş olmak gibi durumları taşıyanlar  olma riskini yüksek oranda taşımaktadırlar.

Prostat Kanserinin Belirtileri

Prostat kanserinin belirtileri maalesef geç ortaya çıkmaktadır. Prostat hastalığı çok gizli bir şekilde ilerlediği için teşhis konulması çok gecikmektedir. Ancak düzenli taramalardan geçerek erken dönemde prostat kanserini yakalayabilmek mümkün olmaktadır. Prostat kanserinin genel olarak sık rastlanan belirtileri;

. İdrar boşaltmada zorlanma

. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı

. Büyük abdestini yaparken zorlanma

. İdrarla beraber kan gelmesi

. Erkek üreme organında işlevsizlik ya da boşalamama

Bu tarz belirtiler prostat kanserinin direk belirtileri olmasa da, bu belirtileri yaşayan her on kişiye prostat  teşhisi konulmaktadır. Bu belirtileri mutlaka dikkate alarak gecikmeden gerekli testlerin yaptırılması faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra prostat kanseri kemiklere de sirayet edebildiğinden bel kalça veya bacaklarda ağrılar yaşanabilmektedir.

Prostat Kanseri Tanısı Ve Tedavisi

Prostat , sinsisi bir hastalık olduğundan tanı konulması da ilerlemiş evrelere rastlamaktadır. Bu yüzden erken teşhis için mutlaka belirli yaş üzeri prostat taraması yaptırmak faydalı olmaktadır. Prostat kanseri tedavisi hastalığın evresine, hızı ve yayılma oranına göre değişmektedir.

Tedavi yöntemleri arasında, cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Erken dönemde teşhis edilen prostat hastalığı için ilk evrede takip sürecine alınmaktadır. Genel manada en etkili çözüm ameliyat olup, prostatın tamamen çıkarılması sürecidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir