Polikistik Over Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over üreme dönemine giren her kadında görülme olasılığı en yüksek rahatsızlıklardan biridir.  Kadınların yumurtalıklarında oluşan küçük ve iyi huylu kistlerdir. Tedavisi yapılmadığında, kısırlık , kalp ve tansiyon gibi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Polikistik Over Belirtileri Ve Tanısı

Ergenlik döneminde her hangi bir rahatsızlık olmadığı sürece yaşanan adet düzensizlikleri normal karşılanmaktadır. Fakat bu durumdan dolayı genelde bu hastalığın olabilmesi düşünülmemektedir. Genel manada hastalığının en önemli belirtisi, adet dönemindeki düzensizliklerdir.

Hastalık bu dönemde, fazla tüylenme ve akne problemleri de ortaya çıkabilmektedir. Bu tip belirtilerde mutlaka bir hekime başvurup gerekli testler yaptırılmalıdır. Hastalığın tanısı konulduktan sonra kontrol altına alınmaz ya da tedavisi gecikir ise birçok rahatsızlığa da davetiye çıkarmış olunur. Bunun sonucunda rahim kanserine kadar tehlikeli sonuçlara kadar gidebilmektedir. over hastalığının en belirgin özellikleri arasında;

. Ergenlikte uzun süreli adet olamama

. Düzensiz adet görme

. Zamansız kanamalar

. Vücutta oluşan aşırı tüylenme

. Vücutta aşırı sivilce oluşması

. Deride lekelenmeler

. Hamile kalamama

. Aşırı kilo alımı

. Saçlarda dökülme ve sete kalınlaşma

Bu durumlarda mutlaka bir hekime görünmek gerekmektedir. Üreme döneminde ortaya çıkan bu dengesiz durumlar anne karnında başlamaktadır. Genetik ve çevre faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Tedavisi ve Tanı

over tedavi şekli ve süresi hastanın yaşı ve taleplerine göre değişiklik gösterebilmektedir. İlk olarak adet döneminde yaşanan düzensizliği dengeleyecek doğum kontrol hapları ve progesteron içeren hormon tedavilerindin yapılmasıdır. Bu tedavi uygun kiloda olma durumunda başlanmalıdır. Aşırı kilo hastalığın belirtilerini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra birçok sağlık problemi de baş gösterebilmektedir.

over hastalığı olan kadınların en büyük endişelerinden biri hamile kalmaya engel oluyor mu endişeleridir. Fakat gerekli görülmesi durumunda uygun tedavi ile yumurtlamayı uyarıcı tedavilerle hamile kalınabilmekte başarılı sonuçlara ulaşılabilmektedir. Adet düzensizliğinin önüne geçmek için doğum kontrol hapları kullanılabilmektedir. Bu sayede over belirtilerinin yaşanmasının önüne geçilmiş olur. Böyle bir durumda doktorunuzun önemli olduğu doğum kontrol hapını düzenli kullanmalı ve endişeye kapılmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir