Obezite hastalığının nedenleri nelerdir?

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en başta gelen sağlık problemlerinden biridir. Obezite vücutta fazla miktarda yağ birikmesinden kaynaklı medyana gelen bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekmektedir.  Besinlerle vücuda alınan enerji oranının, metabolizma ve fiziksel hareketlilik sonucunda harcanan enerji oranını aşması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bir diğer deyişle de bedende bulunan yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla aşırı artış göstermesi ve boy uzunluğuna kıyasla kilonun fazla olması diye de tarif edilebilir.

Obezite insan sağlığını son derece kötü etkileyen bir hastalıktır. Yaşam kalitesini düşürür, kalp ve damar hastalıklarına yol açar, sindirim sistemini yavaşlatır, solunum sisteminin zorlanmasına  yol açar.

Obezitenin Belirtileri ve Nedenleri

Obezite için sıklıkla kullanılan ölçüm, Vücut Kitle İndeksi ve bel çevresinin ölçülmesidir. Vücut kitle indeksi, vücut ağırlığını, boyun karesine bölerek bulunmaktadır. Bu sonuç yaş ve cinsiyete bağlı değildir. Vücut kitle indeksi değerleri, normal kilolu, fazla kilolu, obez ve morbid obez olarak sınıflandırılmıştır.

Karın çevresinde yağ birikmesi, kalça ve vücudun diğer yerlerindeki yağ birikmelerinden daha tehlikelidir. Bu yüzden vücuttaki yağın nerede birikim gösterdiği, miktarı kadar önemlidir. Bu yüzden  için yaygın ölçümlerden biri bel çevresi ölçülmesidir.

Obezite enerji dengesinin bozulması durumunda ortaya çıkmaktadır. Enerji dengesini oluşturmak için diyet ve egzersiz yapılmalıdır. Tabi genlerinde bu duruma etkisi bulunmaktadır.  Enerji alımının, tüketimden fazla olması bu hastalığın oluşmasını tetiklemektedir. Aşırı yağlı besinlerden dolayı kişide doyma hissi oluşmaz ve bir önceki enerjiyi harcamadan üstüne yeni bir enerji depolaması olur ve bu dengesizliğin olmasına sebebiyet verir.

Obezite Tedavisi

Egzersiz, diyet ve  ilaçlarıyla kişi en fazla vücut ağırlığının %5-10’luk bir kısmı kadar kilo kaybı yaşar. Sonrasında bu düzen bırakıldığı zamanda da bu kiloları geri alma tehlikesi baş gösterir. Ama yine de daha fazla kilo verilme durumunda da verilen kilolar geri alınmaz. Bununla beraber obeziteden kaynaklı oluşan fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar düzelmeye başlar. Kişinin yaşam kalitesi artış gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir