Kasıktan Anjiyo Uygulamasının Nedenleri

Kasıktan Anjiyo Kalp ve damar rahatsızlıkları için yapılan anjiyo kişilerin damarlarına ince tüplerle girilerek yapılan ve sorunları teşhis etmeye yarayan bir işlemdir. Bu işlem kasıktan, el bileğinden ya da kol bölgesindeki atardamardan yapılabilir. Katıkta bulunan damarlardan girilerek yapılan  uygulaması çok eskilere dayanmaktadır. yapılan sonrası hasta en az 6 saat boyunca gözlem altında tutulmaktadır. Yapılan tetkiklerde sorun görülürse damarlara müdahale edilir ya da stent tedavisi için karar verilebilir.

Kasıktan Anjiyo Uygulamasının Nedenleri

yapılan  sayesinde kalp, göz, bacak ve beyin gibi bölgelerdeki sorunlar daha kolay teşhis edilmektedir. Anjiyo uygulaması için seçilecek yönteme doktor karar verir. Kasıktan mı, bilekten mi, yoksa koldan mı yapılacağı doktor tarafından gerçekleştirilen tetkikler ile belirlenir. Kasıktan anjiyo uygulamasının nedenleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır;
Kalp ve damar hastalığına işaret eden göğüs ağrısı şikayeti
Erken yaşta kalp krizi geçiren bireylerde tedavi
Daha önce kalp ve damar rahatsızlıklarından dolayı işlem görmüş hastalarda uygulama sonucu oluşan göğüs ağrılarının tedavisi için
Belirli bir yaşı geçmiş hastalara uygulanacak kalp ya da diğer ameliyatlar öncesinde

Kalp yetmezliği bulunan hastalarda

Damar yolu ile ilgili rahatsızlıklar için yapılan tetkiklerde sorun görülmesi durumunda
Kalp krizi sonrasında uzun süreli ağrı görüldüğü durumlarda
Ciddi böbrek rahatsızlığı olan hastalarda Şeker hastalığı bulunan kişilerin kalp ve damar sağlığını tehlikeye atan durumlarda Ritim bozukluğu sorunu yaşayan bireylerde kasıktan anjiyo tercih edilebilmektedir. Kasıktan anjiyo nedenleri arasında yer alan durumlardan bahsettik. Bu gibi durumlar oluştuğunda doktor tarafından yapılan tetkikler ve hastanın genel durumu göz önüne alınarak  karar verilebilmektedir.   yapılan  geniş kateterler uygulama kolaylığı sağladığı için diğer yöntemlere göre avantajları vardır.
Gelişen teknoloji ile birlikte kasıktan anjiyo yerine daha çok el bileğinden ya da koldan anjiyo tercih edilmekte. Ancak yukarıda da belirtmiş olduğumuz  uygulamasının nedenleri oluştuğunda doktor bu işleme karar verebilmektedir. Kısa süreli bir işlem olmakla birlikte sorunların derinlemesine teşhisi için olanak sağlamaktadır.