Kansız Anjiyo Nasıl Yapılır?

Kansız Anjiyo Nasıl Yapılır? Son zamanlarda koroner damarların incelemesi yeni teknoloji sayesinde daha kolay hale geldi. Koroner damarların incelenmesi amacı ile yapılan kansız anjiyo, halk arasında yaygınlaşmaya başladı. Yapılan operasyon sadece 6 saniye sürerek kişiyi riske atmıyor. Bu uygulama beyin veya akciğer operasyonuna benzetilerek, böbrek fonksiyonları normal çalışan insanlar üzerinde uygulanıyor. Uygulama öncesinde kişinin en az 6 saat aç kalması gerekir.
Hastada toplardamar yolu açılıyor ve buradan tetkikler yapılıyor. Hasta bu aşamamada tomografi makinesine yatırılıyor. Bu esnada toplardamara açılan yol sayesinde damardan bir sıvı gönderiliyor. Bu sıvı sayesinde damar yolları net bir şekilde tomografi cihazında belli oluyor. Burada damar yolları resmi çekiliyor ve sonrasında doktorlar değerlendirme altına alıyor.

Kansız Anjiyo Nasıl Yapılır?

Klasik Anjiyo İle Kansız Anjiyo Arasındaki Fark
Kansız anjiyo, diğer anjiyo operasyonlarına bakarak daha kısa süre içinde gerçekleştiriliyor. Klasik anjiyoda süreç yarım saat gibi sürerken bu uygulamada ise birkaç dakikada yapılıyor.
Kasıktan yapılan anjiyoda hasta bir gün gözlem altında tutulur. 6 saat boyunca yatak istirahati yapması gerekir. Kansız anjiyoda ise kişi operasyon sonrası kalkarak günlük yaşamına devam eder.
Ne yazık ki her iki operasyonda da damara gönderilen sıvı nedeni ile böbrek yetmezliği ortaya çıkabiliyor. Ya da böbrek hastalarına uygulanamıyor. Aynı zamanda anjiyo riskleri her iki operasyon içinde geçerli olarak görülür.

Klasik anjiyoda en uç noktaya kadar kişide damar tıkanıklığı varsa görüntülenebiliyor. Kansız anjiyo operasyonu için aynı şey geçerli olmayabilir.
Klasik anjiyoda herhangi bir damar darlığı falan varsa o anda müdahale etmesi mümkün oluyor. Kansız anjiyoda ise herhangi bir müdahale yapılamıyor.
Kansız Anjiyo Yapılabilecek Kişiler
Damar tıkanıklığı az derecede bulunan kişilerde kolay bir operasyon geçirmesi adına kansız anjiyo uygulaması yapılıyor. Fakat damarlarda ki tıkanmalar ve darlıklar eğer ciddi boyutlarda ise kesinlikle normal anjiyo yapılır. Eğer kansız anjiyo yapılır da ve ciddi darlıklara rastlanır ise birde üzerine klasik anjiyo operasyonu geçirmek zorunda kalırsınız.
Kalıtsal hastalık taşıyan kişilerde genel olarak kansız anjiyo uygulaması yapılır ve iyileşme süreci kısaltılır.