Göz Anjiyosu Nedir?

Göz Anjiyosu Nedir?  Sağlık söz konusu olunca her biri ayrı bir işleve sahip olan organlarımızın değerini bir kez daha anlıyoruz. Hiç kuşkusuz ki göz sağlığı en fazla önem verilen alanlardan biridir. Görme olayının gerçekleşmesini sağlayan retina göze gelen ışığı alan ilk noktadır. Bu noktada bulunan kan damarlarını çıplak gözle incelemenin mümkün olmadığı durumlarda göz anjiyosu tercih edilir. Peki göz anjiyosu nedir? Göz anjiyosu daha çok şeker hastaları ve tansiyon hastalarında uygulanan bir yöntemdir. Gözün arka kısmında bulunan retinayı ve sinir tabakasını incelemek için kullanılan bu yöntemde hastaya kasıktan ya da bilekten ilaç uygulanmaktadır. Vücuda giren ilaç kalbe, retinaya ve sinirsel damarlara ulaşırken aynı zamanda kamerayla görüntüleme gerçekleştirilmektedir. Eğer inceleme sırasında hastada sinir kanaması ya da serum sızıntısı gibi sorunlar tespit edilirse göz anjiyosu uygulanmaktadır.

Göz Anjiyosu Neden Yapılır?

Göz anjiyosu sinirsel damarların çıplak gözle görülemediği durumlarda göz problemlerinin belirlenmesi için yapılır. Göz sinirlerinde mevcut ya da olası bir hastalık bulunup bulunmadığını tespit etmek içinde bu yöntem tercih edilebilir. Göz damarlarında kanama, tıkanıklık ya da iltihaplanma gibi olumsuzluklar yaşanması durumunda da göz anjiyosuna başvurulabilir. Göz anjiyosu neden yapılır sorusuna kısaca göze uygulanacak tedavi yöntemine karar vermek amacıyla yapılır da diyebiliriz. Burada esas amaç göz sağlığı ile alakalı sorunları tespit etmek ve doğru tedaviye karar vermektir.

Göz Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Göz anjiyosunda öncelikle hastanın gözbebeğini büyütmeye yarayan damlalar verilir. Ardından hastaya koldan ya da bilekten ‘’fluoresein’’ isimli bir madde verilir. Bu madde sayesinde göz damarlarının daha net bir şekilde görünmesi sağlanır. Bu sırada kamera ya da mikroskop ile göz damarlarının fotoğrafı çekilerek inceleme yapılır. İncelemeler sonucunda gözle ilgili bir sorun olup olmadığı tespit edilir.
Göz anjiyosu nasıl yapılır sorusuna da cevap verdikten sonra son olarak bu işlemin yaklaşık 30 dakika kadar kısa bir sürede çözümlendiğini de belirtelim. Yöntemin herhangi bir olumsuz riski bulunmamakla birlikte sadece kısa süreli bulantı ya da alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu etkiler dışında herhangi bir risk ya da yan etkisi bulunmamaktadır.

Anjiyo Sonrası Göğüs Ağrısı