Diyabet Hastalığı Belirtileri

Diyabet Hastalığı  Dönemin hastalıkları arasında nerede ise en ön sırada olan, ölümcül nitelikte olan birçok hastalığa da ayrıca sebep olan bir rahatsızlıktır diyabet (şeker hastalığı). Sağlıklı olan bireylerde kandaki glükoz oranı 70 ile 100 mg arasında olmaktadır. Kandaki bulunmakta olan şeker seviyesinin bu oranların üzerinde olması diyabet riskini de artırmaktadır. Bu rahatsızlığın nedenlerine gelir isek insülin hormonu üretimin yetersiz olması, hiç olmaması veyahut da vücudun bir şekilde insülin e duyarsız hale gelmesidir. Diyabet hastalığı yaşanmadan evvel bir takım belirtiler göstermektedir

Diyabet Belirtileri

Bu rahatsızlık kendini üç temel belirti ile kendini belli etmektedir. Bu belirtiler ise aşırı bir şekilde yemek yemek, sürekli bir şekilde idrara çıkmak, ağızda kuruluk ve bunun akabininde sürekli su içme isteğinin doğmasıdır. Bu belirtilerin dışında başka belirtiler de elbette ki bulunmakta bunlar ise:

Oluşmakta olan yorgunluk ve halsizlik hissi, oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmiş olan kilo kaybı, görü olayının bulanıklaşmış olması, ayaklarda meydana gelmiş olan karıncalanma ve uyuşma hali, hali hazırda oluşmuş yaraların oldukça geç bir şekilde iyileşmesi, ciltte meydana gelen kuruluk ve kaşıntı hali, ağızda meydana gelmiş olan değişik bir koku.

Diyabet Hastalığı Tedavisi

Bu hastalığın tedavi şekli diyabetin çeşitlerine göre farklılık gösterebilmektedir.  Eğer ki Tip1 diyabet türünde uygulanacak olan diyabet tedavisi insülin tedavisi yanında dikkatli beslenme ile gerçekleşmektedir.

Diyabet hastası olan kişinin tedavisi bir doktor tarafından önerilmiş olan insülin dozu ve bu dozun uygulanması oranına göre kesinlikle diyetisyen eşliğinde bir diyet listesi uygulanmaktadır. Bu diyetin uygulama aşamasında yiyeceklerin karbonhidrat oranları incelenerek insülin dozu da uygulanmaktadır.

Tip2 diyabet hastalarının tedavi şekilleri ise bu şekilde değildir. Bu tedavi; dikkatli beslenmenin yanı sıra genellik ile vücudun hücrelerinin insülin hücrelerine olan duyarlılığını artırmaya yönelik olmaktadır. Veyahut da insülin duyarlılığını direk olarak etkileyecek olmakta olan ağızdan verilmekte olan ilaç ile birlikte gerçekleşmektedir.

Ancak buradan da anlaşılabileceği gibi öncelik ile yapılması gereken beslenmenin kontrol altında yapılacak olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir