Böbrek Anjiyosu Nedir?

Böbrek Anjiyosu Nedir? Böbrekteki damarlarda oluşan daralmalar böbrek tıkanıklığı olarak adlandırılmaktadır. Bu tıkanıklığı çözüme kavuşturmanın en ideal çözümlerinden birisi böbrek anjiyosu ile tedavidir. Böbrekte oluşan damar tıkanıklığı böbrekteki ana damarların üzerinde yer almaktadır. Böbrek damar tıkanıklığının en büyük nedenlerinden birisi damar kireçlenmesidir.  Geçmişte tıkanan damarlar için ilaç tedavisi çözüm sağlamazsa ameliyat uygulanmakta idi. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte 30 dakika kadar kısa bir sürede anjiyo ile sorun çözülebilmektedir. Yüzde doksan başarı sağlayan bu yöntemde kireçlenme tekrarlanırsa damara stent takılarak sorun tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Özellikle yüksek tansiyon problemi yaşayan hastalarda bu yöntem ile tansiyonun diğer organlar üzerinde zarara neden olması engellenmektedir.
Böbrek Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Böbrek Anjiyosu Nedir?

Böbrek hastaları için uygulanan böbrek anjiyosu doktor tarafından gerekli görülmesi durumunda uygulanan bir işlemdir. Bu tedavi yapılmadan önce hastaya sıvı tedavisi uygulanır. İyileşme süreci kontrol edilerek gerek görülürse anjiyoya karar verilebilir. Gerekli böbrek testleri yapılarak böbrek anjiyosu için hasta hazırlanır. Peki böbrek anjiyosu nasıl yapılır? Böbrek anjiyosu öncesinde hastanın en az 8 saat aç kalması istenir. Bu süreçte sıvı alımına devam edilir. Anjiyografi için uygulanacak kontrast maddenin böbrek üzerinde hasara neden olmasını önlemek amacıyla işlem öncesinde kreatinin testi yapılır. Tüm tetkikler tamamlandıktan sonra uzman hekimler tarafınca böbrek anjiyosu gerçekleştirilir.

Böbrek anjiyosu sonrasında hasta birkaç saat kontrol altında tutulur. Aynı zamanda kontrast maddenin böbreğe zarar vermemesi için hastanın bol su içmesi önerilir. Tıkalı damara kateter yardımıyla girilerek tıkanıklığın açıldığı böbrek anjiyosunda olumlu sonuç alınamazsa balon ya da stent tedavisine başvurulur. Böbrek anjiyosu tedavisi 25-30 dakikalık bir işlem olmakla birlikte genellikle herhangi bir risk taşımaz. Ancak işlem öncesinde yapılacak tetkiklerin ihmal edilmemesi önemlidir. Böbrek anjiyosunun esas amaçları böbreği korumak, hipertansiyonu tedavi etmek ve hastalığın diğer organlara zarar vermesini önlemektir. Özellikle hipertansiyonun böbrek yetmezliğine kadar giden riskini önlemek adına uygulanabilecek en ideal çözümlerden birisi böbrek anjiyosudur. Böbrek anjiyosu sonrasında hastanın rutin kontrollerine dikkat etmesi de son derece önemlidir. Ayrıca tedavi sonrasında bol su tüketimini ihmal etmemek, doktor tarafından yapılan önerilere de sadık kalmak gerekir.