Bacak Anjiyosu Nedir?

Bacak Anjiyosu Nedir? İlerleyen yaş ile birlikte bacaklarda damar sertliğine bağlı olarak damar tıkanıklığı meydana gelir. Özellikle 50 yaş sonrasındaki bireylerde daha sık görülmeye başlayan bu durumun çeşitli nedenleri olabilmektedir.  Çeşitli yöntemler kullanılarak damar sertliğine bağlı olarak oluşan damar tıkanıklığı tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemlerden birisi de bacak anjiyosu olarak adlandırılan kolay ve ağrı eşiği az olan anjiyo yöntemidir. Merdiven çıkarken ya da yürürken hissedilen aşırı ağrılar nedeniyle bu hastalık seyredebilmektedir. Sadece bununla da kalmayıp böbrek hastalarında ve diyabet hastalarında da damar tıkanıklığı sorunuyla karşılaşılabilmektedir. Özellikle ameliyata ihtiyaç kalmadan uygulanabilen bu yöntem sayesinde hastalar kısa zamanda ayağa kalkabilmektedir.

Bacak Anjiyosu Nedir?

Vücudun tüm yükünü çeken bacaklar ilerleyen zamanla birlikte damat tıkanıklığı sorununa maruz kalabilmektedir. Birçok kişide merdiven çıkarken, yürürken ya da ayakta durduğu yerde bile bacak ağrısı kendini gösterebilir. Çekilmez bir hal alan bacak ağrılarının temelinde genellikle damar tıkanıklığı sorunu teşhis edilmektedir. Bacaklardaki damar tıkanıklığı kimi zaman tek başına iken, kimi zamansa koroner damarlarla aynı anda oluşabilmektedir. İlerleyen teknoloji ile birlikte eskiden cerrahi yöntem tercih edilen bu rahatsızlık artık kısa süreli anjiyo uygulaması ile çözüme kavuşturulmaktadır. Uygulama sırasında hastanın kasığından girilerek bacak damarlarındaki tıkanıklıkların açılması sağlanıyor. Yöntemin en önemli avantajı tıkanıklığın tekrarlama ihtimalini en aza indirmesi oluyor.

Bacak anjiyosu ile tedavi sonrasında hastalar aynı gün evlerine dönebilmektedir. Bu yöntem sonrasında bacak ağrısı tamamen ya da büyük ölçüde azalmaktadır. Hastalar ertesi normal aktivitelerini yürütmeye devem etme şansı bulurken, eğer gerekli önlemler alınmazsa damarların tekrardan tıkanma ihtimali bulunmaktadır. Bacak anjiyosu ile tedavi edilen hastaların diyet yaparak kilo kontrolünü sağlaması ve düzenli bir yaşam için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte birçok hastalığın çözümünde kısa süreli tedavi yöntemleri uygulanıyor. Hasta aynı gün evine dönerken yaşadığı ağrılardan kolayca kurtulması da avantaj sağlıyor. Bacak anjiyosu bu yöntemler arasında yer alan kolay ve risksiz bir uygulamadır. Bacak bölgesinde ağrı yaşayanlar için korkmadan tercih edilebilecek bu yöntem sayesinde ağrılardan kurtulmak mümkündür.