Anjiyo Yaptırmanın Olumsuz Riskleri Var mıdır?

Anjiyo Yaptırmanın Olumsuz Riskleri Var mıdır? Sağlık söz konusu olduğunda bireylerin en dikkat ettiği noktalardan birisi göreceği tedavinin risk içerip içermediğidir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok hastalık kısa sürede tedavi ediliyor. Kalp ve damar hastalıklarına uygulanan tedavisi de bu işlemler arasında yer alıyor. Anjiyonun riskleri var mı sorusunu merak edenler için konuyla ilgili detaylı bir yazı hazırladık. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki hastalara uygulanan her girişimin bir riski vardır. Anjiyo yapılırken de girilen damar yolunda çeşitli komplikasyonların oluşması riski vardır. Kaldı ki günümüzde hastanede yapılan ağrı kesici bir iğneden bile alerji riski ile karşı karşıya kalanlar vardır. Özellikle de damar ile ilgili işlemlerin uygulandığı anjiyoda da bu tarz riskler oluşabilir.

Anjiyo Yaptırmanın Riskleri Var mıdır?

Anjiyo riskleri konusunda oluşabilecek komplikasyonlardan bazıları şunlardır;
Damar tıkanması
Damar yırtılması
Kanama
Anjiyo yapılan bölgedeki sorunun tekrarlaması
Böbrek rahatsızlığı bulunanlarda çeşitli risklere yol açabilir
Böbrek yetmezliği bulunan hastalara uygulanırsa diyalize neden olabilir.
Anjiyo en fazla 30 dakika süren bir işlemdir. Aşırı riskleri olmasa da  yapılmadan önce teşhis konusunda dikkatli davranılması gerekir. Ayrıca hastanın damarları çok inceyse yapılmamalıdır. Bununla birlikte sonrasında hastanın kanama riski vardır. Hasta sırt üstü yatırılır ve kateter uygulanan alana kum torbaları yerleştirilir. Burada amaç kanama riskini önlemektir. Olası riskler konusunda alınacak tedbirler için hastanın doktoruna doğru bilgi vermesi önemlidir.

Hasta ilaç kullanıyorsa  öncesinde yalnızca su kullanarak bu ilaçları içmelidir.
Söz konusu kalp ve damar sağlığı olduğundan dolayı anjiyo riskleri var mı sorusu son derece olağan bir merak konusudur. Kalp krizi nedeniyle yaşanan ölüm risklerinin git gide arttığı günümüzde bir nevi bu ölüm oranlarının önüne geçen set gibidir. Çeşitli risk faktörleri içermesine rağmen doğru tetkikler yapılır ve doğru zamanda, doğru tedavi uygulanırsa  genel anlamda yüksek risk içermez. Ancak sırasında kalbi duran hastalara dahi rastlanmaktadır. Bu konuda en temel bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz. Anjiyonun olumsuz risklerinden kurtulmak için doktorunuza rahatsızlıklarınızı ya da kullandığınız ilaçlar gibi özel durumlarınızı detaylıca belirtmenizde fayda olacaktır.