Anjiyo Tetkik Mi? Tedavi Mi?

Anjiyo Tetkik Mi? Tedavi Mi? Anjiyo, damar ve damar yollarının içini görüntülemek amacı ile yapılan uygulamaya deniliyor. Koroner anjiyo’da ise kalbe giden atardamarların incelenme durumuna bakılmasıdır. Film çekimleri katater laboratuvarda gerçekleşmektedir. Anjiyo Tetkik Mi? Tedavi Mi?
Kasıktan veya kola katater yerleştirilmesi sonucunda damarlara bir sıvı gönderiliyor. Bu sıvı damar yollarının daha net görünmesinde yardımcı oluyor. Bu sayede damar filmleri çekilerek hastanın kalp ve damar yollarının durumu inceleniyor.  Peki, anjiyo tetkik mi? Yoksa tedavi yöntemi mi?

Tetkik Mi? Tedavi Yöntemi Mi?

Koroner arter hastalığını anlamak amacı ile hastaya anjiyo yapılır. Anjiyoda hastada bulunan kalp ve damar hastalıkları teşhisi konulmaktadır. En etkili yöntem olarak değerlendirilir. Damarda sertleşme, damar darlığı, damar yollarında tıkanma gibi durumlar anjiyografide belli olur. Aynı zamanda görüntülenen damar yollarının nasıl iyileştirilmesi gerektiğini, yani tedavi yöntemleri de bu yöntem sayesinde belirlenir.

Anjiyo Sonrası Göğüs Ağrısı
Anjiyo Sonrası Göğüs Ağrısı

Hangi Durumda Anjiyo Yapılıyor?

Anjiyo Tetkik Mi? Tedavi Mi? Kalp ve damar hastalıkları son zamanlarda artış gösterdi. Bunun nedenleri arasında bedensel hareketlerin kısıtlanması, doğal gıdalardan uzaklaşma ve erken yaşta sigara, alkol gibi alışkanlıkların artması sonucunda hastalıklarda çoğalmaktadır. Daha önceki zamanlarda yaşın ilerlemesi ile gelen hastalıkların çoğunluğu günümüzde erken yaşlarda görünüyor. Yaşam koşullarının değişmesi üzerine hastalıkların hem yaşı hem de boyutu da değişti diyebiliriz.

Anjiyo yapılması gereken hastalar genel olarak aşağıda ki gibi sıralanır;
Efor testine girip, sonucu pozitif çıkan hastalar.
EKO tetkikinde ve kalpte kasılma sorunu olanlar.
Talyumtesiti sonucunda koroner arter şüphesine rastlandığında.
Kalp kapakçığında yetmezlik, kalp yetmezliği olan hastalarda.
Bilgisayarlı anjiyoda sorun rastlananlar.
40 yaş üzerinde olan hastaların ciddi ameliyat öncesinde.
Stent takılan hastaların kontrolü maksatlı
Bypas hastalarında kontrol amaçlı

Anjiyo Tetkik Mi? Tedavi Mi? Anjiyo işlemleri yapılmaktadır. Anjiyo korkulacak büyük ameliyatlar gibi geçmez. Anjiyo olan kişi ertesi gün ayağa kalkabilirler. Tetkik olarak değerlendirilen anjiyo genel olarak kasıktan, belirli durumlarda ise bilekten girilerek gerçekleştirilir. Anjiyo öncesi yapılması gereken hazırlıklar hakkında bilgi almak için önceki yazılarımızı inceleyebilirsiniz ya da doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Anjiyo hakkında diğer öğrenmek istediğiniz konuları da bloğumuzdan ulaşmanız anında mümkün olacak.

Akciğer Anjiyosu Nedir?

Anjiyo Sonrası Göğüs Ağrısı