Anjiyo Sonrasında Egzersiz Yapılır mı?

Anjiyo Sonrasında Egzersiz Sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi egzersizdir. Birçok kişi egzersizi yaşam tarzı olarak görürken, birçok kişi için egzersiz sadece amaca ulaşmak için gereksinimdir.Kalp ve damar sağlığı açısından egzersiz yapmak son derece önemlidir. Ancak kalp ve damar sağlığı ile ilgili sorunları olanlar için egzersiz hususuna dikkat edilmesi gerekir. Bu yazımızda anjiyo sonrası egzersiz yapılır mı sorusuna cevaplar sunacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki egzersiz anjiyo  öncesi yapıldığında daha etkili sonuçlar vermektedir. Yani egzersiz yapmak için anjiyoyu beklememek, düzenli olarak egzersizi yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor. Aksi halde hareketsiz yaşam tarzı ile birlikte kalp ve damar sağlığı sorunları gündeme geliyor.

Anjiyo Sonrasında Egzersiz Yapılır mı?

Anjiyo ile tedavi edilen hastaların normal hayatlarına döndükten sonra daha dikkatli davranmaları gerekiyor. Özellikle diyet ve egzersiz tedaviden sonra en önemli konulardır. Damarların genişletilmesi ve  tıkanıklıkların açılması için uygulanan anjiyo sonrasında damarların tekrar  tıkanma riski vardır. Bu riske karşı önlem almak için yapılabilecek en güzel egzersiz ise yürüyüştür. Günlük en az 30 dakika yürüyüş yaparak kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz. Anjiyo sonrasında egzersiz yapmak isteyenlerin süreye ihtiyacı yok.  Kendinizi iyi hissettiğiniz süreçte yürüyüşe başlamanız doğru olacaktır. Ancak burada bahsettiğimiz açık hava yürüyüşüdür. Evde kullanılan yürüyüş bantları anjiyo sonrasında kalbi aşırı yoracak ve özellikle de havasız ortamda yapılan bu yürüyüşler doğru nefes alıp vermeyi engelleyecektir.

Anjiyo tedavisi gören hastaların anjiyodan sonra egzersiz yaparken dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

Egzersiz için en ideal süre 30 dakikadır.Yoğun egzersizler ile kalbinizi yormaktan ziyade yürüyüş ve hafif hareketler yapmayı tercih edebilirsiniz.Egzersiz sırasında vücudunuzun kaybettiği sıvıyı geri kazanmanız önemli. Günlük en az 1,5 litre su tüketmelisiniz.Anjiyo sonrasında daha sağlıklı bir yaşam istiyorsanız egzersiz yaparak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak sigara kullanımını kesinlikle bırakmanız gerekir.Haftada en az 3 gün yürüyüş ya da hafif egzersizler yapılmalıdır.Egzersizle birlikte düzenli beslenme şart.Özellikle sebze ve meyve tüketimini ihmal etmeyin.Anjiyo sonrası egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurarak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.