Anjiyo Sonrası Göğüs Ağrısı

Anjiyo Sonrası Göğüs Ağrısı Kalp ve damar hastalıklarının çözümünde en çok tercih edilen yöntem anjiyo olmaktadır. 25-30 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan anjiyo işlemi özellikle kalp krizi riski taşıyan hastalar açısından önemlidir. Birçok kişi için merak edilen konulardan birisi anjiyo sonrası göğüs ağrısı olup olmadığıdır. Daralan ya da tıkanan damarları açmak için uygulanan anjiyoda gerekli görülürse hastaya stent uygulanmaktadır. Özellikle balon stent uygulaması sırasında hastada kısa süreli hafif göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Bu durum geçici olmakla birlikte ağrının şiddeti de yüksek değildir. Bu nedenle anjiyo olacak hastaların göğüs ağrısı konusunu dert etmemeleri gerekmektedir. Kaldı ki bu ağrı doktor tarafından giderilebilecek bir sorundur.

Anjiyo Sonrası Göğüs Ağrısı

Anjiyo her ne kadar kısa süreli bir tedavi olsa da kimi hastalarda operasyon sonrasında çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bazı hastalarda göğüste ağrı şikayeti görülmektedir. Bunun nedeni operasyonu uygulayan hekim tarafından araştırılmalıdır. Genel olarak tıkalı damarları açtıktan sonra  takılan stentler kimi hastalarda sorun yaratabilmektedir. Anjiyo sonrası göğüste ağrı oluşması durumunda hekim tarafından gerekli görülürse by-pass da yapılabilmektedir. Özellikle stent takılan hastalarda başarısız sonuca ulaşılması durumunda göğüste ağrı oluşabilmektedir. Bu tarz şikayetleri saptamak için hasta en az 1 gece kontrol altında tutulmaktadır. Gerekli görülürse hastaya tekrardan cerrahi işlem uygulanabilmektedir.
Göğüs Ağrısını Önemseyin

Göğüs Ağrısı ve Tedavisi

Kalp hastaları için anjiyo ile tedavi sonrasında çoğunlukla olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ancak anjiyo sonrası tekrarlayan damar tıkanıklığı göğüs ağrısı şikayetinin tekrardan yaşanmasına neden olabilmektedir. Özellikle şunu belirtmek gerekiyor ki anjiyo tedavisi öncesinde oluşan şikayetler tedavi sonrasında da yenileyebilmektedir. Bu aşamada hekim tarafından yapılacak teşhisler ile anjiyo sonrasında göğüs ağrısı nedeni saptanabilmektedir. Gerekli görülürse hastaya stent takılmakta ya da cerrahi operasyona ihtiyaç duyulursa hasta ameliyata alınmaktadır. Son olarak böyle bir durumla karşılaşmanız halinde çeşitli riskleri önlemek amacıyla en kısa sürede hekiminizle irtibata geçmenizi de öneririz. Göğüs ağrısının ani kalp krizlerinde en sık karşılaşılan belirti olduğunu hatırlamakta fayda var. Her ne kadar anjiyo ile bu şikayetler azaltılmak hedeflense de devam eden şikayetlerin dikkate alınması son derece önemlidir. Doktorunuz göğüste oluşan ağrının nedenini teşhis etmek için çeşitli testler uygulayarak en doğru kararı verecektir.